You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pandemide Öğrenme Uygulamaları Patladı. Şimdi Gerçek Test Geliyor.

Pandemide Öğrenme Uygulamaları Patladı. Şimdi Gerçek Test Geliyor.

Forum Sahibi
Pandemide Öğrenme Uygulamaları Patladı. Şimdi Gerçek Test Geliyor.
Uzaktan ve yüz yüze eğitim arasında geçiş yapmakla geçen zorlu bir yılın ardından, birçok öğrenci, öğretmen ve aileleri pandemik öğrenimden tükenmiş hissediyor. Ancak dijital öğrenim araçlarını okullara pazarlayan şirketler, koronavirüs beklenmedik bir düşüşün tadını çıkarıyor.

[Resim: 00virus-edtechboom-facebookJumbo.jpg]

Başlangıçları ve risk sermayesini izleyen bir firma olan CB Insights'ın bir raporuna göre, eğitim teknolojisi start-up'ları için girişim ve öz sermaye finansmanı iki kattan fazla artarak 2019'da 4,81 milyar dolardan geçen yıl dünya çapında 12,58 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde, İngiltere'deki bir pazar araştırma şirketi olan Futuresource Consulting'in verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk ve orta okullara gönderilen dizüstü bilgisayar ve tablet sayısı 14 milyondan neredeyse iki katına çıkarak 26,7 milyona çıktı.

Futuresource'ta kıdemli bir piyasa analisti olan Michael Boreham, "Talepte gerçek bir patlama gördük," dedi. "Zorunluluktan kaynaklanan muazzam, muazzam bir deniz değişikliği oldu."

Ancak daha fazla bölge yüz yüze eğitim için yeniden açıldıkça, okulların ve risk sermayedarlarının eğitim teknolojisine yatırdığı milyarlarca dolar test edilmek üzere. Video konferans gibi bazı uzaktan eğitim hizmetleri, öğrenci kitlelerinin düştüğünü görebilir.

Okullar için popüler bir okuma dersi uygulaması olan Newsela'nın genel müdürü Matthew Gross, "Önümüzdeki yıl kesinlikle bir sarsıntı olacak," dedi. "Ben buna" Büyük Eğitim Teknolojileri Çatışması "diyorum."

Yine de, ed-tech pazar sözleşmeleri olsa bile, endüstri yöneticileri geri dönüşün olmadığını söylüyor. Pandemi, milyonlarca öğretmen, öğrenci ve aileleri için dijital eğitim araçlarını normalleştirerek, okullarda dizüstü bilgisayarların ve öğrenme uygulamalarının yayılmasını hızlandırdı diyorlar.

1997'de şu anda okullar ve kolejler için en büyük öğrenme yönetim sistemlerinden biri olan Blackboard'u kuran deneyimli bir eğitim-teknoloji girişimcisi olan Michael Chasen, "Bu, eğitimde teknolojinin kolayca benimsenmesini beş ila 10 yıl kadar hızlandırdı" dedi. "Yüz binlerce öğretmeni ve milyonlarca öğrenciyi çevrimiçi eğitim konusunda eğitemezsiniz ve bunun derin etkiler olmasını bekleyemezsiniz."

Teknoloji evanjelistleri, bilgisayarların eğitimi dönüştüreceğini uzun süredir tahmin ediyorlardı. Pek çok kişinin söz verdiği öğrenmenin geleceği, dersleri çocukların yeteneklerine göre daha hızlı ve insan öğretmenlerinin yapabileceğinden daha hassas bir şekilde ayarlayacak yapay zeka destekli uygulamalar içeriyordu.

Bu robotik öğretim devrimi yavaş gelişti, çünkü çok az öğrenme uygulaması öğrencilerin sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

Bunun yerine, salgın sırasında, birçok okul geleneksel uygulamaları ve programları çevrimiçi olarak aktarmak için video konferans gibi dijital araçlara yöneldi. Eleştirmenler, uzak öğrenciler için okul gününü tekrarlama baskısının, evde pandemik zorluklarla karşılaşan birçok çocuk için eşitsizlikleri daha da artırdığını söylüyor.

Massachusetts Institute of Technology'de çevrimiçi öğrenim üzerine çalışan yardımcı doçent Justin Reich, "Hayatımızda bir daha asla eğitim sistemlerinin muhafazakarlığının daha güçlü bir örneğini görmeyeceğiz," dedi ve kısa süre önce "Başarısızlık: Neden Teknoloji" kitabını yazdı. Tek Başına Eğitimi Dönüştüremezsiniz. "

Öğretmenler ve öğrenciler arasında çevrimiçi etkileşimi mümkün kılan uygulamalar olağanüstü bir büyüme bildiriyor ve yatırımcılar da bunu takip ediyor.

En büyük anlaşmalar arasında, CB Insights şunları söyledi: Anaokulundan 12. sınıfa kadar öğrencilere canlı çevrimiçi dersler ve ev ödevi yardımı sunan Çinli bir eğitim teknolojisi devi Zuoyebang, Alibaba ve Sequoia Capital China dahil olmak üzere yatırımcılardan geçen yıl toplam 2,35 milyar dolar topladı.

Bir başka Çin eğitim kurumu olan Yuanfudao, Tencent gibi yatırımcılardan toplam 3,5 milyar dolar topladı. Norveç'ten milyonlarca öğretmen tarafından kullanılan bir bilgi yarışması uygulaması olan Kahoot, yakın zamanda SoftBank'tan yaklaşık 215 milyon dolar topladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, son zamanlardaki en büyük eğitim teknolojisi anlaşmalarından bazıları, eğitimcilerin ödev vermelerine ve not vermelerine, dersleri yönetmelerine veya çevrimiçi sınıf tartışmaları düzenlemelerine yardımcı olan girişimleri içeriyordu. Bunların arasında, birçok öğretmenin canlı interaktif video dersleri oluşturmak veya öğrencileri sanal saha gezilerine götürmek için kullandığı bir uygulama olan Newsela ve Nearpod var.

[Resim: merlin_185128059_8029ba4e-9da9-406b-ba42...&auto=webp]

Etkileşimli dersler oluşturmalarına olanak tanıyan Nearpod uygulamasını kullanan öğretmen sayısı geçen yıl 5 kat arttı.
Nearpod ve Newsela'ya yatırım yapan eğitime odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan Reach Capital'in ortağı Jennifer Carolan, "Özellikle K-12'de, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki diyalog yoluyla öğrenmenin büyük bir kısmı ateşleniyor," dedi. "Sınıf öğretmenlerinin yeteneklerini gerçekten artıran bu ürünler bizi heyecanlandırıyor."

Rekor düzeyde büyüme bildiren bir dizi eğitim teknolojisi başlangıcı, pandemiden önce hatırı sayılır okul kitlesine sahipti. Daha sonra geçen bahar, okul bölgeleri uzaktan öğrenmeye geçerken, birçok eğitim uygulaması ortak bir salgın büyüme stratejisine girdi: Okul yılının geri kalanında geçici olarak öğretmenlere premium hizmetlerini ücretsiz yaptılar.

Newsela gibi eğitim girişimlerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketi olan Owl Ventures'ın genel müdürü Tory Patterson, "Oradan ortaya çıkan, büyük bir evlat edinme oldu" dedi. Okul yılı sona erdiğinde, eğitim-teknoloji girişimlerinin okul bölgelerini ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye başladığını ve "bu tekliflerin oldukça geniş tabanlı kabul edildiğini gördük" dedi.

Aralık ayı sonunda, okullar Newsela'da 11 milyon öğrenci hesabı için para ödüyordu, bu da 2019'a göre yaklaşık yüzde 87 arttı. Geçen ay, başlangıç 100 milyon dolar topladığını duyurdu. Şimdi Newsela, Instacart ve Deliveroo gibi tüketici uygulamaları arasında yaygın olan ancak yine de Amerikan devlet okullarını hedefleyen eğitim uygulamaları için nispeten nadir görülen bir kilometre taşı olan 1 milyar dolar değerinde.

Nearpod ayrıca üstel büyüme bildirdi. Video ders uygulamasını ücretsiz yaptıktan sonra, başlangıç, kullanıcı tabanının geçen yılın sonunda 1,2 milyon öğretmene yükseldiğini gördü - 2019'a göre beş kat bir sıçrama. Geçen ay Nearpod, Renaissance tarafından satın alınmayı kabul ettiğini açıkladı. 650 milyon dolara okullara akademik değerlendirme yazılımı satan şirket.

Okullara ücretsiz hizmetler sağlayan bazı tüketici teknoloji devleri de fayda sağladı, kitle payı kazandı ve milyonlarca öğrenciyi ürünlerini kullanmaya alıştırdı.

Örneğin, Google'ın ücretsiz sınıf ödev ve not verme uygulaması olan Google Classroom'un dünya çapındaki izleyicisi, geçen yılın başlarında 40 milyondan fazla öğrenci ve eğitimciye hızla yükseldi. Zoom Video Communications, salgın sırasında 25 ülkede 125.000'den fazla okula ücretsiz hizmet verdiğini söylüyor.

Ancak, öğretmenlerin uzaktan öğrenme için güvenmeye başladıkları araçların popülerliğini koruyup koruyamayacağı, uygulamaların sınıfta ne kadar yararlı olduğuna bağlı olacaktır.

Google Classroom uygulamasının, geçen yılın başındaki 40 milyona kıyasla dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcısı var.Credit ... Shutterstock aracılığıyla Friedemann Vogel / EPA
Örneğin Newsela, esnekliği nedeniyle eğitimciler arasında sadık bir takipçi kazandı. Uygulama, öğrencinin okuma seviyesine bağlı olarak metnin farklı sürümleriyle sınıf tartışması için konuya bağlı haber makalelerini veya kısa hikayeleri seçmelerine olanak tanır. Newsela’nın genel müdürü Bay Gross, uygulamanın öğretmenlere her çocuğun ilerlemesi hakkında hızlı geri bildirim sağladığını ve onları ister çevrimiçi ister sınıfta olsalar da ilgilenmeye ihtiyaç duyabilecek öğrencilere uyardığını söyledi.

Bay Gross, "Öğretmenler, hem fiziksel hem de uzak bir sınıf için hangi araçların gerçekten yapıldığını anlamaya başlıyor," dedi, "her iki ortamda da eşit derecede iyi çalışıyor."

Start-up'ın CEO'su Pep Carrera, video ders uygulaması Nearpod'un da okullarda çekiciliği sürdürmeyi beklediğini söyledi. Pandemi sırasında, Houston bölgesindeki sekizinci sınıf fen bilgisi öğretmeni Nesi Harold gibi eğitimciler, öğrencilere anket yapmak, sınavlar oluşturmak veya öğrencilerden güneş sistemini çizmek için bir çizim aracı kullanmalarını istemek için uygulamadaki özellikleri kullandılar - işe yarayan dijital araçlar hem canlı sınıf hem de uzaktan eğitim için.

Aynı anda hem yüz yüze hem de uzak öğrencilere ders veren Bayan Harold, "Bu, nerede olurlarsa olsunlar tüm öğrencilerime dersi yayınlamama izin veriyor," dedi.

Tek şikayeti: Nearpod'da bir defada birkaç dersi depolayamıyor çünkü okulu bir lisans satın almadı. Hala pahalı, dedi.

Eğitimde gelecek, iş kullanımı için tasarlanan ve pandemik gereklilikler nedeniyle okullar tarafından benimsenen Zoom gibi kurumsal hizmetler için daha az nettir.

Zoom’un finans müdürü Kelly Steckelberg bir e-postada, eğitim kurumlarının, Ebeveyn Öğretmen Derneği toplantıları, okul yönetim kurulu toplantıları ve veli-öğretmen konferansları için Zoom kullanmak gibi uzaktan öğretimin ötesinde “sanal olarak iletişim kurmanın yeni yollarına” yatırım yapmasını beklediğini söyledi.

Eğitim teknolojisi girişimcisi Bay Chasen buna güveniyor. Yakın zamanda, Zoom'da canlı dersler düzenleyen eğitimciler ve kurumsal eğitmenler için çevrimiçi kurs yönetimi araçları - katılım alma ve not verme özellikleri gibi - sunan bir start-up olan Class Technologies'i kurdu. Şirket, Zoom'un en eski destekçilerinden biri olan Bill Tai de dahil olmak üzere yatırımcılardan 46 milyon dolar topladı.

"Ben bazılarıyla gelmiyorum
Alıntı:
Kaynak : NyTimes
En son düzenleme: 03-18-2021, 12:41 AM PcyRean.
Üyecik
RE: Pandemide Öğrenme Uygulamaları Patladı. Şimdi Gerçek Test Geliyor.
Teşekkürler
Kişisel Discord: !  Rhalith # 0783
Bunu ilk beğenen sen ol.
 

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren WebTeknoLog sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.