You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çin'in Bıkkın Teknisyenleri Elon Musk'ta Bir Kahraman Buldu

Çin'in Bıkkın Teknisyenleri Elon Musk'ta Bir Kahraman Buldu

Forum Sahibi
Çin'in Bıkkın Teknisyenleri Elon Musk'ta Bir Kahraman Buldu
Çin teknoloji harikası anını yaşıyor.

Bir zamanlar ekonomik canlılığın lokomotifleri olarak anılan ülkenin internet devleri, artık kullanıcı verilerini istismar etmek, çalışanları suistimal etmek ve yeniliği susturmakla küçümseniyor. E-ticaret devi Alibaba'nın kurucu ortağı Jack Ma, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi üzerindeki hakimiyetlerini güvence altına alma yolları konusunda şirketlerinin hükümetin incelemesi altında olan düşmüş bir idol.

Ancak Çin halkını esaretinde tutmayı başaran bir teknoloji figürü var, bu korkunç bomba atma ve endüstri kaptanı kabadayılığının karışımı, bu kesikli rüyalar ve hayal kırıklığı zamanı için özel olarak yapılmış gibi görünüyor: Elon Musk.

[Resim: 00china-musk-facebookJumbo.jpg]

Şangay'daki bir blockchain şirketi olan ShellPay'in kurucusu ve CEO'su Jane Zhang, "Kuruluşla savaşabilir ve dünyanın en zengin adamı olabilir - ve bu süreçte ezilmekten kaçınabilir," dedi. O herkesin umudu.

Umut, kıskançlık ya da hastalıklı merak yüzünden - roketlerinden birinin ateşli bir patlamada düşmesini uman seyirciler gibi - Çin, Bay Musk'a doyamıyor. Tesla’nın elektrikli arabaları ülkede büyük satıcılar ve hükümetin artan uzay hırsları, SpaceX’in her lansmanını takip eden bir hayran topluluğu oluşturdu.


Sosyal platformlar, Güney Afrika doğumlu milyarderin öncü mü yoksa sahtekar mı olduğunu düşünen ve onun yetişmesinden Pekin'deki güveç eklemlerindeki zevkine kadar her şeyi inceleyen videolar ve makaleler ile dolup taşıyor. Start-up kurucuları, sorunları en temel seviyelerinde inceleyerek çözümler arayan “ilk prensipler düşüncesi” ne olan inancına yemin ediyorlar. Çinli yazarlar tarafından yazılan bir yığın kitap, Mars Kralı veya Rocket Man değil, Çin'de takılıp kalmış görünen "Silikon Vadisi Demir Adamı" nın sırlarını açığa çıkarmayı vaat ediyor.

Soru-cevap sitesi Zhihu'da Bay Musk hakkında uzun bir başlıkta Moonshake adlı bir kullanıcı, çoğu insanın umutla başladığını ancak kaderleri olan “sıradanlığı” yavaş yavaş kabul ettiğini yazıyor.

Moonshake, "Yalnızca Musk gibi bir süpermen, evrenin ihtişamını görmek için sonsuz sıradanlığı geçip sonsuza doğru hareket edebilir" diye yazıyor.

Aynı başlıktaki başka bir kullanıcı, hayranlığını ifade etmek için oğlu Elon'un adını verdiğini söylüyor. Kullanıcı, daha fazla yorum isteyen bir mesajı yanıtlamadı.

Tesla’nın Şangay yakınlarındaki dev fabrikası 2019’da üretime başladı ve şirketin üretim sorunlarını tersine çevirdi. Tesla’nın hisse fiyatı Ocak ayında yeni bir yükselişe geçerek Bay Musk’ı gezegenin en zengin adamı yaptığında, Çinli hayranlar övgüyü hak etti. (Bay Musk’ın habere tepkisi - "İşe geri dönelim ..." Çin sosyal platformu Weibo'da 22.000 kez beğenildi.)

O ayın ilerleyen saatlerinde, Bay Musk, GameStop hisselerindeki artışı onayladığında, Çin'deki pek çok kişi, büyük finans kuruluşlarının aynı güvensizliği tarafından dramaya çekildi.

Şangay'da bir girişimci ve yatırımcı olan Suji Yan, "Occupy Wall Street Çin'de asla kopyalanamaz" dedi. Bunu yapmak için "sokağa çıkmalısın" dedi. Protesto hisseleri satın almak daha güvenlidir.

Pek çok Çinli teknoloji işçisinin endüstrileri için sahip olduğu moral bozucu, artık gerçekten icat veya yenilik yapmadığı hissiyle birleşiyor. Bay Musk fütüristik arabalar üretip evreni kolonileştirirken, neslinin en iyi beyinlerini cep telefonu oyunları tasarlayan, sosyal medyaya nasıl daha fazla reklam koyacaklarını ve emlak üzerine spekülasyon yapan görüyor.

Bay Yan, "Çin'de artık Silikon Vadisi delileri yok" dedi. Teknoloji patronlarının "hepsi karton kesiklere dönüştü" dedi ve yatırımcılar uzaktan "çılgın" görünen fikirlere dokunmayacaklar.

Bay Musk’ın yardımcıları her yerde tutkulu bir gruptur. Ancak Çin'de, otoriter hükümetin Tesla'yı kucaklaması ve bunun tersi, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin birbirlerinin yüksek teknoloji şirketlerine asla daha az güvenmedikleri zaman, popülaritesine yardımcı oluyor.

Bay Musk, Şangay fabrikasını açmaya hazırlanırken tanıştığı Çinli yetkililerin istihbaratına övgüde bulundu. Çin'deki yabancı bir otomobil üreticisi için bir ilk olan şirketin, fabrikasını yerel bir ortak olmadan işletmesine izin verildi.

Çin'deki insanlar, Bay Musk'ın ülkenin inatçı otoritelerine nasıl davrandığına hayret ettiler. Bazen kendi işçilerine nasıl davrandığı konusunda daha eleştirel davrandılar. Geçen yıl, bir Tesla fabrikasının koronavirüs endişeleri nedeniyle kapalı kalmasını talep eden Kaliforniya sağlık yetkililerine saldırdı. Şirket ayrıca işyeri yaralanmaları ve ırk ayrımcılığı açısından incelemeye alındı.

Çin'de Keso adı altında yazan uzun süredir teknoloji yorumcusu Hong Bo, "O gerçek bir hayalperest ve yaratıcı, ancak aynı zamanda soğukkanlı, bencil bir megaloman," dedi. "Modası geçmiş geleneklerden kopma cesaretini takdir ediyorum, ancak yine de insanlığın alt satırlarını çiğnemesinden kesinlikle hoşlanmıyorum."

Bay Musk ve Tesla, yorum isteyen e-postalara yanıt vermedi.

Big Tech ile ilgili hayal kırıklığı, Çin'deki daha büyük bir rahatsızlığın bir parçası. Pek çok genç için, onlarca yıllık baş döndürücü ekonomik büyüme, fırsatlar için yalnızca daha şiddetli rekabetle, daha az istikrarla ve hayatlarının gidişatı konusunda daha az sözle sonuçlanmış gibi görünüyor.

Çin internetinde, ruh halini yakalayan terim, daha önce antropologlar tarafından daha gelişmiş veya üretken hale gelmeden boyut veya karmaşıklıkta büyüyen tarım toplumlarını tanımlamak için kullanılan "devrim" dir.

Çin'deki sosyal değişim üzerine çalışan ve Max Planck'ın direktörü olan Biao Xiang, Çinli gençlerin maddi kazanç için daha düşük bir şans için daha fazla mücadele ettikleri duygusunun, onları "hayatı farklı bir şekilde yeniden düzenleme" umuduyla yönlendirdiğini söyledi. Almanya'daki Sosyal Antropoloji Enstitüsü.

Teknoloji endüstrisinin yüksek basınçlı çalışma kültürünü ve dev ekonominin işgücü suiistimallerini eleştirmenin ötesinde, genç Çinli insanlar, Alibaba gibi internet platformlarının ticaret ve finans üzerindeki büyük etkisine daha şüpheyle bakıyorlar. Yine de Profesör Xiang, Çin'deki insanların daha somut nitelikte teknolojik ilerlemeler sunan işletmelere karşı çıkmadıklarına inanıyor, bu nedenle Bay Musk'ın endüstriyel iyimserliğinin hala çekici olduğunu söylüyor.

Profesör Xiang, "Teknolojiye gerçekten karşı değiller" dedi. "Sosyal ilişkilerin bu tür platform tarzı manipülasyonuna daha çok karşılar."

Çin, açık sözlü teknoloji kodamanlarından yoksun değil. Sadece kariyerleri hiçbir zaman sorunla karşılaşmadan çok ileri gitmiyor gibi görünüyor.

Warren E. Buffett ile yemek yemek için 4,6 milyon dolar ödeyen ancak daha sonra “aşırı kendini tanıtmak” için özür dileyen kripto para uzmanı Justin Sun var. Veya akıllı telefonlarda Apple'ın en iyisi için yola çıkan ve borca gömülen Jia Yueting. Alibaba'dan Bay Ma bile, düzenleyicilere olan kızgınlığıyla ilgili bir olayda biraz fazla açık sözlü konuşarak hükümetin ona karşı yürüttüğü baskıyı hızlandırmaya yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Yine de, Bay Musk'ın medeniyet için sürdürülebilir enerji gibi büyük sorunların üstesinden gelmeye çalışıyormuş gibi görülmeseydi, Bay Musk'ın umursamaz tarzı, Çin'de muhtemelen pek dikkat çekmeyecekti. Çoğu insanın yeni teknolojinin yaşamlarında büyük ölçüde büyük gelişmeler sağladığını gördüğü bir ülkede, uzak gelecek hakkında Batı'dakinden daha az sinizm var.

Hong Konglu bir sağlayıcı olan Babel Finance'in kurucularından Flex Yang, genç Çinlilerin sosyal medya devi Tencent'in başkanı Jack Ma ve Pony Ma'yı Musk benzeri vizyonerlerden çok "zengin adamlar ve başarılı işadamları olarak" gördüğünü söyledi. kripto para birimleri için finansal hizmetler.

Bay Yang, akraba olmayan iki Mas'ın yalnızca “doğru zamanda doğru yerde” olduğunu söyledi.

Jack Ma ve Bay Musk, 2019'da Şangay teknoloji konferansında bir aşamayı paylaştılar. Daha önce hiç bu kadar uyumsuz bir çift olmamış olabilir. Bay Ma, konferans görkeminin rolüyle rahat ve samimi ve ilgiliydi. Bay Musk kıpır kıpır ve şakaydı. İkili, birbirlerinin hemen yanından epeyce konuştu. Bay Ma, süper zeki makinelerin cevabının insanlar için daha iyi eğitim olduğunu söyledi. Buna Bay Musk sadece güldü.

Bilibili video sitesinde yayınlanan olaydaki tuhaf anların derlemesinde, yorumlar çoğunlukla Bay Ma'ya yönelik acımasız.
Bir kişi, "Çin'de bir zamanlar tanrı olarak kabul edilen kişi bu" diye yazdı. "Gerçek bir ustanın huzurunda, performans gösteren bir maymun gibidir."

Alibaba yorum yapmaktan kaçındı.


Alıntı: Kaynak : The New York Times
En son düzenleme: 03-18-2021, 12:49 AM PcyRean.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üyecik
RE: Çin'in Bıkkın Teknisyenleri Elon Musk'ta Bir Kahraman Buldu
Teşekkürler
Kişisel Discord: !  Rhalith # 0783
Bunu ilk beğenen sen ol.
 

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren WebTeknoLog sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.