You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ABD'nin Google'da Kaçırdığı

ABD'nin Google'da Kaçırdığı

Forum Sahibi
ABD'nin Google'da Kaçırdığı
Bu makale On Tech haber bülteninin bir parçasıdır. Hafta içi almak için buradan kayıt olabilirsiniz.
ABD hükümeti, Google'ı dizginleme fırsatlarını kaçırdı mı? Beş ay önce, bu bültende bu soruyu sordum. Yeni ortaya çıkan belgeler cevabın evet olduğunu gösteriyor.

[Resim: 17ontech-google-videostill-facebookJumbo.png]

Politico Salı günü, Google'ın rekabeti bastırmak ve Amerikalıları incitmek için gücünü kötüye kullanıp kullanmadığına dair Obama dönemi hükümetinin daha önce görülmemiş iç notlarına dayanan makaleler yayınladı. Federal Ticaret Komisyonu, 2013'ün başlarında Google'ın davranışının yasalara aykırı olmadığı sonucuna vardı. Ancak şirket, bazı ticari uygulamalarını değiştirmeyi kabul etti.
Belgeleri sonradan görerek okurken, müfettişlerin Google'ın davranışında kırmızı bayraklar gördükleri, ancak bu konuda herhangi bir şey yapmaları gerekip gerekmediği konusunda ikiye bölündüler. Şu anda, Google aleyhine bekleyen üç antitröst davası var ve hükümet şimdi müfettişlerin şirketin yasa dışı tekel gücünün kanıtı olarak gördükleri aynı uyarı işaretlerinden bazılarını gösteriyor.
Hükümet, bazı F.T.C.'deki bazı kişilerin davranış alanlarına daha fazla engel koymuş olsaydı, Google'ın çevrimiçi reklamcılık ve dijital bilgiler üzerindeki etkisinin olumsuz tarafı önlenebilir miydi? yaklaşık on yıl önce endişe verici bulmuş muydu?

Bu Google dokümanları hazinesinden aldığım üç noktayı veya soruları gözden geçirmeme izin verin:


Google'a karşı açılan mevcut davaların kökleri:

Şu anda Google aleyhine devam etmekte olan üç antitröst davasından ikisine odaklanacağım: Birincisi, Adalet Bakanlığı Google'ın, Apple ve Android akıllı telefon şirketleriyle iş anlaşmalarını dijital yaşamlarımızdaki gücünü sağlamlaştırmak için kullandığını söylüyor. Ve bir grup ABD eyalet başsavcısı, Google'ın ev onarım hizmetleri ve seyahat incelemeleri gibi alanlarda çevrimiçi uzmanları boşa çıkardığını iddia etti.
Mevcut hükümet davalarıyla ilgili komik olan şey, davranışların çoğunun eski haberler olmasıdır. Her şey değil. Ama çok. Bu daha önce açıktı, ancak F.T.C. belgeler bunu inkar edilemez hale getirdi. (Wall Street Journal da 2015 yılında bu belgelerden birinin bir kısmını aldı.)
Politico belgeleri, F.T.C. 2012'de Google'ın, arama kutusunun akıllı telefonlarda öne çıkmasını sağlamak ve dijital hakimiyetini genişletmek için parasını ve gücünü kullanacağını söyledi. Şu anda ABD hükümetinin (ve Avrupa Birliği'nin) Google'ın yaptığı temelde budur. Google, hükümetin iddialarının hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.
Ve Google ve diğer şirketlerdeki yöneticilerden gelen röportajlara ve e-postalara dayanarak, hükümet çalışanları Google'ın kendi ürünlerini tanıttığını ve bazı durumlarda rakiplerinden aynı çevrimiçi bilgileri düşürdüğünü, çünkü Google'ın kâr hanesine yardımcı olduğunu keşfetti. Yine, bu eyalet davalarından birinin merkezinde yer alan bir davranış.
Bir blog gönderisinde Google, belgelerin şirketin davranışlarının büyük olasılıkla tüketicilere fayda sağladığına dair görüşünü desteklediğini söyledi.

Farzedelim?

Sam Amca yaklaşık on yıl önce farklı seçimler yapmış olsaydı ne olurdu merak ettim - ve daha önce ve sonra birçok kez.
Ya 2012'de F.T.C. ekonomistler, Google'ın gücünü akıllı telefonlara kilitlemek için para ve baskı kullanma olasılığını küçümsememişler miydi? Ajansın farklı bir seçimi akıllı telefon sektörünün ve internetin yönünü değiştirir miydi? Bu bülteni Amazon veya Mozilla telefonunuzda okur muydunuz ve bu bir gelişme olur mu?
Yaklaşık on yıl önce, bazı F.T.C. personel, Google'ın kendi web arama sonuçlarını daha çekici hale getirmek için Amazon, TripAdvisor ve Yelp gibi web sitelerinden bilgi aldığını görmekten rahatsız oldu. Personel, bu davranışın internetteki herkese Google'ın istediği her şeyi yapabileceğinin sinyalini verdiğini yazdı.
Ya hükümet o zaman Google'ın zorbalığını durdurmaya çalışsaydı? Benzer şekilde, ya hükümet Google'ı arama sonuçlarını yabancılara açmaya zorlasaydı? Bugün, Niagara Şelalesi otellerini veya yakındaki bir çocuk doktorunu ararsanız, Google daha çok TripAdvisor ve ZocDoc listelerinden ziyade topladığı bilgileri gösterir ve bu daha yararlı olabilir. ABD hükümeti personeli de bu davranıştan endişe duyuyordu.
Bu seçimler bugün sahip olduğumuz internete götürdü. Google'ın kendisini birçok internet aramasının ilk ve son durağı haline getirdiği yerdir. Alternatif bir geçmişte, belki daha fazla ve daha iyi çevrimiçi seçeneklerimiz olabilirdi.


"Ya eğer" oynamak anlamsız mı?

Farklı bir internet dilemek, hükümetin bunun gerçekleşmesi için yasaları çarpıtması gerektiği anlamına gelmez.
Politico belgeleri, F.T.C. 2012'de bazı durumlarda yasanın hükümet tarafında olmadığına veya Google'ın yaptığı şeyin rakipleri ezip, aynı zamanda arama sonuçlarını ve web'i bizim için daha iyi hale getirebileceğine inanıyordu. Aynısı bugün de geçerli olabilir.
F.T.C. personel üyeleri de çevrimiçi rekabetin nasıl sonuçlanacağını tahmin edebilecek kahinler değiller.
Geriye dönüp baktığımızda, hükümet Google'ın iş uygulamalarını değiştirmeye çalışmış olsaydı, bugün internet ekonomisinin nasıl farklı olabileceğini ve devlerin daha az egemen olacağını merak etmemek zor.

Gitmeden önce …

  • Uber sürücülerinin yüklenici statüsünün orta noktası: Uber ve benzeri "esnek ekonomi" şirketleri, kuryelerine geleneksel çalışanlar gibi davranmalarını sağlamak için çabaladılar. Meslektaşım Adam Satariano, Uber'in büyük bir yasal davayı kaybettikten sonra İngiltere'deki sert tavrından çekildiğini ve ülkedeki sürücülere asgari ücret, tatil ücreti ve diğer bazı avantajlar sağlayacağını yazıyor.
  • Sanal öğrenme teknolojisine ne olur? Meslektaşım Natasha Singer, yüz yüze eğitim geniş çapta geri döndüğünde takılıp kalabilecek uzaktan eğitim teknolojileri hakkında yazıyor.
  • Wikipedia para kazanmak istiyor: Wired, Wikipedia'da çoğumuz için ücretsiz bir seçenek sunmaya ve Google gibi ticari kullanıcılar için ücretli bir sürüm oluşturmaya çalıştığını bildirdi.
Buna sarılıyor
Daha önce Squishmallows'u nasıl bilmiyordum ?! Meslektaşım Taylor Lorenz, insanların topladığı, sergilediği ve kucakladığı parlak renkli doldurulmuş hayvan / yastık türü şeylere daldı.
En son düzenleme: 03-18-2021, 12:36 AM PcyRean.
Bunu ilk beğenen sen ol.
 

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren WebTeknoLog sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.